20. 2. 2019
News / Všechny články

K produkování alba Nadě Válové jsem přišla jak slepej k houslím

Titulní obrázek

Jak vzpomíná na své dětství v centru Prahy? Kdo ji dovedl ke zpěvu? Proč nemá talent na malování, ale zato na psaní a muziku? Jak prožívala studia na střední ekonomické škole? A jaké novinky chystá pro letošní rok? To byly otázky pro Báru Basikovou, která byla hostem Nočního Mikrofóra na stanici Český rozhlas Dvojka. AUDIO najdete na konci článku.

Bára prozradila v rádiu, že si momentálně zkouší novou roli.

„Přišla jsem k ní, jak se říká, jako slepej k houslím, ale jsem za to strašně moc ráda. Už několik let obdivuju zpěvačku Naďu Válovou. Možná málokdo si pod jejím jménem představí zpěvačku, kterou určitě už někdy slyšel, a možná ji i docela dobře zná, protože zpívá už mnoho let.“

Pro Naďu Válovou psali hlavně Petr Hapka a Michal Horáček, objevila se v několika jejich projektech a na jejich nejrůznějších albech. Co Báru na Nadě okouzlilo?

„Je to zpěvačka s neuvěřitelně zajímavým hlasem a projevem. Člověk s velkým srdcem, který měl nelehký život, a přesto se jím prokousal. To všechno je v jejím hlase slyšet, cítit a znát. Naďa se zpěvem živí jenom tak někdy občas, jinak roznáší pivo po hospodách. A mě to strašně štve. Tak jsem si řekla: Proč už někdo pro tebe tu desku neudělal? Vzala jsem to do vlastních rukou a poprosila vydavatele Warner Music Czech Republic, u které já točím, až firma svolila. A zároveň mi navrhla, abych se o celé album postarala. Dramaturgicky, aranžérsky, produkčně. A já si řekla: Proč ne? CD právě natáčíme. Je složené především z písniček Petra Hapky a všechny texty napsal Michal Horáček. Ta deska je neuvěřitelně silná a jsem ráda, že se můžu podílet na jejím vzniku,“ odpověděla Bára.

„Pro mě je počasí alfa a omega, moc mě psychicky ovlivňuje. Když je teplo a světlo, ožívám, cítím se úplně jinak – jinak se chovám a přemýšlím. Všechno se mi zdá daleko snazší, pozitivnější, veškeré problémy mi přijdou méně náročné. Se zimou, podzimem, sychravým počasím, když je málo světla, opravdu trpím.“

Zájem o Stromboli je radost i určitá satisfakce

Kromě produkování alba Nadi Válové čeká letos Báru turné se skupinou Stromboli. Zájem fanoušků a promotérů stoupl po megakoncertu v původním složení kapely v prosinci 2014 v pražské O2 Aréně.

„Nevím, jestli je to skutečně labutí píseň, jestli už se letoškem nebudeme navždy loučit. Ale člověk nemá nikdy říkat nikdy. Pokud je zájem promotérů, kteří nás zvou na festivaly i samostatné koncerty, a hlavně fanoušků, tak je to radost a pro nás určitá satisfakce. Že jsme dělali a děláme něco, co lidem přináší radost a potěšení. Asi se to slovy těžko dá vyjádřit,“ dodala Bára v živém vysílání.

„Mám závazky, angažmá a v první řadě rodinu. Ta je nejpodstatnější. Zásadní věc v mém životě je být dobrou maminkou, starat se dobře o dítě a vytvořit mu podmínky pro život a šťastné dětství. Kdyby bylo po mém, dětem bych naordinovala školní docházku ne od 8:00, ale určitě od 9 hodin.“

Až přestanu zpívat, vrhnu se zas na psaní

V roce 1990 vyšla Báře prvotina Rozhovory s útěkem. Autobiografické črty tehdy ocenil například spisovatel Bohumil Hrabal. Prvky z Bářina života se objevují i v pokračování s pracovním názvem Rozhovory s útokem.

„V první lajně jede rodina a zpívání, takže psaní je na vedlejší koleji. Ještě je času dost a třeba až jednou nebudu zpívat, zase se na to psaní třeba vrhnu. Nutno podotknout, že od té doby, co jsem napsala prvotinu, uběhlo spousta let. Doba se výrazně změnila jak společensky, tak kulturně. Žijeme v úplně jiné zemi. Česká literatura se taky vyvinula někam jinam. Rozhovory s útěkem jsem psala v době, kdy hodně frčel Bohumil Hrabal a Vladimír Páral. Nevím, jestli bych dneska se svým stylem nebo s tématy, která bych našla, obstála. Ale zkusit to nakonec můžu, že jo,“ dodala Bára v Nočním Mikrofóru.

POSLECHNĚTE SI CELÝ ROZHOVOR: