Novinky

Rozhovory s útěkem

Rozhovory s útěkem

Multižánrová jevištní adaptace kultovního románu Báry Basikové

Autorka předlohy: Bára Basiková
Adaptace, choreografie, režie: Martin Dvořák
Hudba: Jan Hanák Sonority, Igor Paleta
Kostýmy: Jindra Rychlá
Účinkují: Lucie Hrochová, Kristýna Křemenáková, Klára Uhlířová a Martin Dvořák
Fotografie: Jan Mikolášek

ProART Company se v jedné ze svých dramaturgických linií věnuje dramatizování literárních předloh. Dramatizování ve smyslu multižánrovému inscenování – propojení pohybu, tance, hlasu, slova, hudby, výtvarného prvku. S tímto přístupem uchopil autor představení Martin Dvořák i kultovní knihu Báry Basikové z 80. let minulého století. Jedná se o poetický, literárně ceněný román s tématem lesbické lásky a milostného hledání mladé dívky. Kniha svou abstraktní formou ve své době zcela vybočovala. Zájem o ni a její adaptaci projevila řada filmařů a divadelníků, žádný z nich však kýženého cíle nedosáhl. Nyní po čtyřiceti letech dostal svolení k jevištní verzi režisér, choreograf a tanečník Martin Dvořák.

Jde o komorní psychologický kus s poetickým vnímáním světa hlavní hrdinky Anny. Představení je koncipováno pro 4 představitele – vypravěčku, Annu, milenku Kew a muže. Tvůrčím principem je opět propojování a hledání nových forem pohybu-tance, slova a hudby, resp. zpěvu. Současně není cílem „skandalizování“ lesbického tématu, které už dnes dávno nikoho nešokuje. Je to pouze příběh o mezilidských vztazích a citovém hledání a zrání jedince.

Vypravěčka racionálně posouvá děj, komentuje situace, vstupuje do dialogu se zbylými aktéry. Anna a Kew jako „hrající“ tanečnice vytvářejí rovinu emocionální, citovou, obrazovou. Všechny mužské postavy jsou spojeny do jediného představitele. Žánrově můžeme dílo označit jako současné taneční a hudební divadlo.

Samotný román vznikl v roce 1982 a čekal na své zveřejnění několik let. Stal se kultovním po sametové revoluci v devadesátých letech minulého století. Jeho vydání zapříčinil spisovatel Bohumil Hrabal. Jde o první český současný román s lesbickou tematikou.

Projekt rozvíjí dramaturgii ProART zaměřenou na významné osobnosti české kultury a jejich význam a odkaz pro současnou společnost a současně scénické adaptace literárních děl.

V minulosti takto vznikly multižánrové projekty o Emě Destinnové, Ivanu Blatném, Jiřím Ortenovi, Vladimíru Holanovi, Vítězslavě Kaprálové, Hugo a Pavlu Haasových, Ivo Váni Psotovi či Boženě Němcové.

Autorem projektu je mezinárodní choreograf a režisér Martin Dvořák, který je tvůrcem i výše zmíněných představení. Autorem hudby je DJ Jan Hanák Sonority v doprovodu s klavíristou a skladatelem Igorem Paletou.

Projekt uvádíme v nedivadelním prostoru – v Kabinetu múz v Brně a pražském Paláci Akropolis. Návrhářkou kostýmů je výtvarnice Jindra Rychlá.

Představení vzniká k 60. narozeninám zpěvačky a autorky románu Báry Basikové.

Premiéra:

  • 24.4. 2023, Palác Akropolis, Praha
  • 2. 5. 2023, Kabinet múz, Brno.
Příští stanice MUZIKÁLOVÁ – CD

Příští stanice MUZIKÁLOVÁ – CD

Bára Basiková a Jakub Hübner

Symfonický orchestr Českého rozhlasu řídí Jakub Žídek

Toto CD má poměrně zajímavou genezi svého vzniku. Jeho sólisty jsou Bára Basiková a Jakub Hübner. Bára se s Jakubem potkali několikrát na koncertech, kde oba vystupovali. Například na koncertě Muzikál expres 30 v Hudebním divadle Karlín. Postupem času mezi oběma vznikl vzájemný respekt i sympatie. První jejich společnou nahrávkou byla skladba Byl den a padla noc, která vyšla loni na Jakubově vánočním CD a je i bonusem toho dnešního. Muzikál expres se tedy rozhodl dát ve své letošní produkci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu prostor právě jim.

Stěžejními body projektu jsou dva slavné muzikály. Jeden český a jeden zahraniční. Bára Basiková titulní roli Johanky z Arku ztvárnila hned v několika nastudováních a Jakub Hübner melodie Johanky ve svém kontratenorovém rejstříku interpretoval s takovou přesvědčivostí, že skladatele Ondřeje Soukupa přesvědčil, aby mu jednu ze dvou skladeb svěřil v této produkci. Navíc poskytl oběma i zcela nový duet Ráno zítřejší bude moudřejší, který otextoval Michael Prostějovský. A tak vznikly nahrávky se symfonickou partiturou, která kultovní Johance z Arku dává novou dimenzi.

Druhým titulem je „muzikálový šperk“ Andrewa Lloyda Webbera Sunset Boulevard, který Bára viděla v nastudování Divadla J. K. Tyla v Plzni a do jehož melodií se přímo zamilovala. CD opět obsahuje tři stěžejní skladby z tohoto díla, a také o ně se Bára s Jakubem podělili.

Pokud jde o další muzikály, zaznívají zde stěžejní melodie z Koček, Jesus Christ Superstar nebo Starmania. Ty pak doplňuje například nová nahrávka své doby velkého hitu Báry Veni Domine v duetové podobě nebo coververze slavné skladby Karla Svobody Jdi za štěstím.

Turné Stromboli 2022: Síla zázraku našeho souznění

Turné Stromboli 2022: Síla zázraku našeho souznění

Ve čtvrtek 30. června jsme koncertem v branických Ledárnách uzavřeli dvouměsíční turné Stromboli 2022, které nemělo obdoby. Tolik úžasnejch koncertů v nádherných místech… Ale hlavně pro fantastický publikum.

Stalo se prostě něco, o čem jsme neměli tušení. Že budem hrát a zpívat jako nikdy předtím, že nás to bude šíleně bavit, že budem na pódiu zažívat mimozemský stavy a vzájemný magický propojení, že se budem smát i brečet, že se budem vznášet a lítat a unikat do nepoznanejch světů…

Že si budeme denně uvědomovat tu sílu zázraku našeho hudebního přátelství a souznění.

Že lidi budou šílet a tleskat a děkovat s láskou, obdivem a nadšením, že si o tom budou muzikanti vyprávět široko daleko, a chodit se na nás dívat, a novináři budou psát jen v superlativech.

A tak si dáme ještě tu poslední tečku. Na Americe. Ne v Americe. A tam to zabalíme.

Pocta Karlu Gottovi

Pocta Karlu Gottovi

Dva vyprodaný koncerty v O2 aréně byly nejen pro mě hodně emocionálním zážitkem. Karel Gott spojoval lidi, jak řekla Bohdalka, a to platí pořád.

Potkalo se nás tam fakt hodně, zpěvačky a zpěváci, co spolu kamaráděj i ne, a přesto jsme se moc rádi všichni viděli, protože doba je blbá a svět se zbláznil.

Vzpomínali jsme na Káju a taky brečeli a pili a slavili, ale hlavně každej vzdal Kájovi poctu tím, že zazpíval jeho písničku tak jak nejlíp uměl.

Já jsem zahájila večer písní Oči má sněhem zaváté. Na závěr jsme společně zazpívali Jdi za štěstím.

Byly to ty momenty, kvůli kterým si člověk uvědomí, proč je na světě. Děkuju Ivaně Gottové / Karel Gott Agency, že jsem mohla být součástí.

Oba koncerty natáčela Česká televize a určitě vám dám vědět, kdy se bude záznam vysílat.
Na repotáž Top Staru se můžete podívat už nyní. Další fotky a videa najdete na mých sociálních sítích.

Foto: Martin Kubica / Karel Gott Agency

Foto: Martin Kubica pro Karel Gott Agency

Turné Stromboli je boží!

Turné Stromboli je boží!

Turné Stromboli 2022 – koncerty, které jsou pro nás vždy nevšední a jedinečné! Síla, energie, emoce. Už navždycky nás to spojilo. Máme upřímnou radost, že jsme po dlouhé době zase všichni spolu.. A co je nejvíc, vy si koncerty užíváte s námi!  

„I když je to nejspíš poslední velká erupce této kapely. těšíme se, že skladby jako Osiřela košilela, Veliké Lalulá nebo Ó hory Ó hory zase ožijí na pódiu v původní sestavě. Dáme do toho všechno,“ říká Michal Pavlíček.

Momentálně jsme šťastní, že můžeme koncertovat, být s vámi a prožívat vzájemnou radost z muziky a napojení, které ke Stromboli neodmyslitelně patří.